Dr. James A. Lisnyk Student Ship Design Competition

The Lisnyk Student Ship Design Competition challenges groups of young people to design theoretical but practical 
cutting-edge vessels. Open to the world's colleges and universities supporting maritime careers, the program 
has fostered teamwork and learning through competition.



Dr. James A. Lisnyk Ship Design Competition

1st Place (Tie)
Anchor Handling Tug Supply Safety & Rescue Vessel
Universidad Tecnológica Nacional, Facultad Regional Buenos Aires
Martin Jacoby
Martin Jacoby
Nicolas Maslein
Nicolás Maslein
Frederico Cascon

Federico Cascon

Ignacio Lozano

Ignacio Lozano

Faculty Advisor

Sylvia Logarzo

Silvina Julieta Logarzo


1st Place (Tie)
Ballast-Free LNG Carrier
University of Michigan


Samuel Edwards
Samuel Edwards
Nicholas English
Nicholas English

Clay Kane
Clay Kane
Jessica Reid
Jessica Reid
Matthew Schirmann
Matthew Shirmann
Faculty Advisor

Matthew Collette

Professor Matthew Collette

Faculty Advisor

Dr Michael Parsons

Dr. Michael G. Parsons



3rd Place (Tie)
Zero Emission Cruise Ferry
Norwegian University of Science and Technology
Kasper Endre Westbye Breistein


Kasper Endre Westbye Breistein

Kristian Olof Ejdfors


Kristian Olof Ejdfors

Tobias Lars Hansen
Tobias Lars Hansen
Roald Hartvigsen

Roald Hartvigsen

Martin Skaldebø

Martin Skaldebø

Astrid Solheim


Astrid Solheim

Faculty Advisor
Svein A. Aanondsen

Svein A. Aanondsen


3rd Place (Tie)
Multi-Mission UUV Deployment Nuclear Submarine
University of Michigan
James Spain
James Spain
James Coller

James A. Coller

Darrell Hall
Darrell Hall

MM1/ss James Carpenter
MM1/ss James Carpenter

Faculty Advisor

Professor Matthew Collette

Professor Matthew Collette

Past Competition Winners

2016  First Place - University of British Columbia: Olekiy Serduy, Vincent Chung, James Cardno, Jaden Jae Young Yoo, Antonio Peralta

Faculty Advisor: Dr. Chris McKesson

Second Place -United States Coast Guard Academy: Kasun Athukorala, Avery Fanning, Matthew Orgill

Faculty Advisor: CDR Thomas W. DeNucci

Third Place (tie)- University of Michigan: Taylor Allen, Andrew Earhart, Robert Emmitt, Mark Parra-Stostrand

Faculty Advisor: Matthew Collette, PHD. PE

Third Place (tie) - Maritime College, State University of New York: Nathan Nelson, Luke Levasseur, Jonathan Nothacker, Donald Flaherty, Stephen Herrington

Faculty Advisor: Professor Charles J. Munsch

2015

First Place - University of Michigan: Bradley Olson, Lisa Bergeron, Renee Wiwel, Sean Fabian, Zachary Bayoff

Faculty Advisor: Dr. Matthew Collette

Second Place - United States Coast Guard Academy: James Martin, Lloyd Diaz, Nicholas Couture

Faculty Advisor: Dr. Michael Corl

Third Place - United States Coast Guard Academy: Karlo Vazquez, Lulu Bellm, Sloane Hecimovich, Corrin Nolin

Faculty Advisor: LCDR Dan Cost

2017 Competition Rules and Requirements

SCHEDULE

Entry Applications Due:
On or before March 1, 2017

Owner’s Requirements Due:
On or before March 1, 2017

Designs Submitted:
On or before June 12, 2017

Winning Teams Notified:
September 2017

Awards Announced and Presented:
October 2017 at the SNAME Annual Meeting in Houston, Texas

Designs received after the June 12, 2017, deadline will not be judged nor considered for an award.

Individuals or teams intending to enter a design in the competition are urged to submit an Entry Form (copy attached) in hard copy or pdf form prior to starting work to:

Mr. Sean P. Walsh, P.E.

1211 S. Eads Street, # 1406

Arlington, VA  22202

or to: spwalsh54@verizon.net

The completed design report must be submitted via e-mail, or by CD to one of the above addresses on or before June 12, 2017.  Hard copies will be accepted but are discouraged.